Історик В’ятрович: Йде велика битва – чи залишаться українці українцями

Про це заявив дослідник історії України Володимир В’ятрович на зустрічі з українською громадою в Чикаго, де він перебував з візитом, організованим Американським комітетом на підтримку Центру історії державотворення України XX століття при Києво-Могилянській Академії, повідомляє кореспондент VIDIA.

Нагадаємо, що Володимир В’ятрович є головою Вченої ради Центру Досліджень Визвольного Руху, членом наглядової ради Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» у Львові, директором Центру історії державотворення України XX століття при НаУКМА і колишнім директором Архіву Служби безпеки України (СБУ).

У своїй доповіді в Чикаго науковець розкрив тему збереження історичної пам’яті українського народу. Він розповів про перші кроки українських істориків в дослідженнях розсекречених документів. За словами В’ятровича, науковці були зацікавлені у тому, щоб переглянути історичне минуле, припинити фальшування української історії і щоб внести правдиві факти у політичні дискусії.

“Політики часом користувалися незнанням, наприклад, про те, чим була Українська Повстанська Армія. Для того, щоб розповідати про ніби-то її співпрацю з нацистами, про ніби-то присягу українських повстанців Адольфу Гітлеру і інші нісенітниці, які черпалися з радянської пропаганди”,- зауважив Володимир В’ятрович.

В 2006 році, розповів історик, було створено Інститут національної пам’яті. Цей інститут провів велику дослідницьку роботу по відновленню пам’яті про Голодомор. Саме тут опубліковано 18 томів “Національної Книги Пам’яті”, де було надруковано близько мільйона відомих для істориків прізвищ жертв Голодомору. Інститут національної пам’яті почав переіменовувати назви населених пунктів, назви вулиць, які були пов’язані з тоталітарним режимом, пригадав Володимир В’трович.

Починаючи з 2008 року, розпочалось планове відкриття і розсекречення архівів КДБ і ЧК, а історик В’ятрович очолював цю роботу. За його словами, українці вперше за роки Незалежності змогли побачити безліч абсолютно невідомих сторінок історії і відкрити правду про страшне для України XX століття.

Групі істориків на чолі з В’ятровичем також вдалося викрити низку матеріалів про фальшування історії, наприклад, щодо участі Романа Шухевича в антиєврейських погромах у Львові.

Коли російські архіви КДБ були недоступні для більшості, в той час українські архіви відкривались і ставали віконцем до правди для українських і закордонних істориків. Саме це, за словами Володимира В’ятровича, призводило до того, що російські можновладці, заручившись підтримкою опозиціної на той час Партії регіонів, дозволяли собі на власний лад коментувати ті, чи інші факти з історії України.

Після приходу до влади Віктора Януковича було дуже швидко припинено всі заходи, які були спрямовані на відкриття правди про українське минуле.

“Всю правду ви вже відкрили. Відповідно – вся робота припиняється…”, – саме такі слова українські історики почули від нового голови СБУ України.

Пізніше Указом Президента № 1085/2010 ліквідовано Український інститут національної пам’яті, натомість, створено однойменну науково-дослідну установу (указ № 1086/2010). А деякі представники провладих партій неодноразово заявляли, що відкриття архівів є аморальним щодо осіб, про яких йдеться в архівах.

Володимир В’ятрович:

“В Україні, на відміну від інших посткомуністичних країн, влада охороняє правду і інтереси тих людей, які були причетні до злочинів, тих людей, які були причетні до репресій…”

Історик також назвав повним абсурдом теперішньої влади той факт, що новим головою Інституту національної пам’яті став представник Комуністичної партії Валерій Солдатенко.

Глядачі на зустрічі з Володимиром В’ятровичем

Бій під Крутами, Повстанський рух 40-50 років, Десиденти 50-60 років, Помаранчева Революція – про все це, наголосив Володимир В’ятрович, не дізнаються українські учні з підручників історії України, зміст яких наказав змінити міністр Табачник без жодних дискусій з науковцями і освітянами.

На думку науковця, такими діями влада не тільки намагається реабілітувати радянське минуле, але й використати його методи в сьогоденні.

В Україні все ще продовжують свою діяльність наукові історичні центри і громадські організації, але вже без підтримки держави.

“Підримка таких центрів є завданням і українців в Україні, і українців в діаспорі. Бо зараз йде велика битва –  чи залишаться українці українцями”, – зауважив Володимир В’ятрович.

На думку історика, залишитися українцями допоможе розуміння своїх коренів і розуміння правди про те, якою була власна історія.

Нагадаємо, що Володимир В’ятрович нещодавно перебував у Канаді, де у Школі міжнародних відносин імені Мунка при Торонтському університеті відбулася публічна лекція дослідника “Услід за доказами: нові архіви і український визвольний рух”, про це повідомляє Українська правда.

Зустріч з українською громадою в Чикаго (США) відбулась в аудиторії української церкви Свв. Володимира і Ольги (УГКЦ). Лекція українського дослідника викликала жвавий інтерес серед громади, тому аудиторія була майже повністю заповнена. Також, у залі було продемонстровано документальний фільм під назвою “Відновлення національної пам’яті”.  Як було оголошено організаторами під час зустрічі, деякі члени української громади і меценати направили власну фінансову підримку науковцям на чолі з Володимиром В’ятровичем для подальших історичних досліджень.

Представники української громади в Чикаго під час зустрічі з Володимиром В’ятровичем

Як стало відомо з пресового повідомлення, надісланого Американським комітетом підтримки Центру історії державотворення України XX століття при НаУКМА, Володимир В’ятрович матиме низку лекцій в кількох містах США до 26 квітня. Леційний тур має привернути увагу до програм і проектів, а також зібрати ресурси для Центру історії досліджень державотворення України XX століття. Візит дослідника у США відбувається під егідою Українського когресового комітету Америки (УККА) і Світової конференції державницьких організацій (СКУДО), при співпраці з Києво-Могилянською фундацією Америки і Центром досліджень Україна-США.

Як відзначила Марта Фаріон, президент Києво-Могилянської фундації Америки:

“Створення  центру при НаУКМА позначило новий етап в академічних дослідженнях про українські спроби створити свою державність”.

Володимир В’ятрович буде мати низку зустрічей у Вашингтоні, зокрема із державними діячами США. А 20 квітня 2013 року науковець перебуватиме в Нью-Йорку, де відбудеться його зустріч і лекція з українсько-американською громадою.

Медіа-портал VIDIA


Warning: A non-numeric value encountered in /home/customer/www/vidia.ua/public_html/wp-content/plugins/magazin-extras/shortcodes/s-posts.php on line 347

Читайте також

Українка стала гостею благочинного Гала-вечора князя Монако
Важливе, Новини, Світ
0 shares0 views

Українка стала гостею благочинного Гала-вечора князя Монако

vidia.ua - Вер 29, 2019

Українська продюсерка Марія Гражина Чаплін стала гостею найпрестижнішого заходу Монако - Monte-Carlo Gala for the Global Ocean, який відбувся 26 вересня, повідомляє VIDIA.…

З істоіії українців діаспори. Шлях до волі Никифора Григоріїва
Публікації, Україна
0 shares0 views

З істоіії українців діаспори. Шлях до волі Никифора Григоріїва

vidia.ua - Вер 26, 2019

Нещодавно, побачило світ біографічне дослідження, присвячене першому  директору Української служби «Голосу Америки» Никифору Григорієву. Це – монографія кандидатки історичних наук, доцентки Київського національного…

У Чикаго поховали духовного батька української громади
Важливе, Світ
0 shares0 views

У Чикаго поховали духовного батька української громади

vidia.ua - Бер 16, 2019

Отець Мирон Панчук, священик Єпархії св. Миколая, Української Католицької Церкви, відійшов у вічність в Чикаго 9 березня і був похований 15 березня на…

Схоже з цієї категорії