Історія молодого бандуриста або українець на чужій землі

Бандурист Юліян Гайда

Юліян Гайда – 20-ти річний студент Університету ДеПол в Чикаго. В третьому поколінні народжений в Америці, зростав у родині священика. А зараз є одним із наймолодших учасників Української Капели Бандуристів імені Тараса Шевченка.

З юних років Юліяна цікавила релігійна музика і церковна архітектура. Він провів дитинство,  допомагаючи батькові, який був парохом церкви Св. Йосифа в Чикаго. І саме з поради батька о. Павла Гайди Юліян захопився бандурою.

Народжений в Америці отець Павло Гайда був одним із перших священиків УГКЦ, висвячених у 1992 році після виходу церкви з підпілля. О. Павло отримав свій священичий чин у Львові в Соборі Св. Юра – там, де у 1927 році Митрополитом Андреєм Шептицьким був висвячений його дід, священик Ярослав Княгиницький. Як представник української інлелігенції Ярослав Княгиницький перетерпів політичні переслідування, радянські і німецькі табори. Але згодом йому вдалося емігрувати до США.

Батько Юліяна о. Павло Гайда після свого висвячення деякий час служив у церкві на Львівщині, згодом – в українській парафії Св. Йосафата у місті Манстер (США), а невдовзі став парохом української церкви Св. Йосифа (Обручника) в Чикаго. За час служіння у цій церкві отець Павло зробив багато значимих і позитивних змін, саме він вперше назвав парафію Св.Йосифа “привітною парафією”, яка відкрила свої двері всім новоприбулим українцям.

о. Павло Гайда в церкві Св. Йосифа в Чикаго

Проте, 4 вересня 2007 року на 42 році життя отець Павло загинув в автомобільній аварії. Близько п’яти тисяч людей прийшли тоді до церкви Св. Йосифа в Чикаго, щоб попрощатися з ним. А його дружина Христина залишилася з чотирма дітьми: молодшими близнюками Дмитром і Іллею і зі старшими синами – Захарієм та Юліяном.

Христина Гайда разом з синами Дмитром, Іллею, Захарієм і Юліяном. Фото з сімейного архіву.

Юліян – найстарший син у родині, вихований у релігійному і патріотичному дусі. Як пластун і затятий мадрівник неодноразово подорожував Україною і Європою. Народжений у США Юліян Гайда вперше побачив Україну, коли йому виповнилось 17 років. І ось, що він згадує про свій перший юнацький погляд на Україну:

“Коли наш літак заходив на посадку, я крізь хмари побачив українську землю. Тоді зі сльозами на очах думав, що це саме та земля, про яку я все своє життя мріяв, читав, писав, співав і тепер я вперше її побачу”.

Своє захоплення бандурою Юліян розпочав втілювати в таборі “Кобзарська Січ”, який щороку в серпні організовується під егідою Капели Бандуристів неподалік міста Емлентон (штат Пенсильванія), щоб заохочувати українською музикою і бандурою молоде покоління українців.

“Чому я вирішив стати бандуристом? Бо я з тим виростав, мої родичі мали записи з українською музикою, і то було частиною нашого українського музичного репертуару вдома. І, також, мій тато грав на бандурі і ходив на той самий кобзарський табір. Мої батьки купили мені бандуру, коли мені було 8, чи 9 років, тоді ж я познайомився з деякими учасникамии Капели і дізнався про її історію,” – розповідає Юліян.

У 2010 році молодий юнак стає одним із наймолодших учасників Української Капели Бандуристів ім. Тараса Шевченка.

Бандурист Юліян Гайда біля церкви Св.Йосифа в Чикаго
Автор фото: Максим Прокопів

“Зі мною,  як одним із наймолодших бандуристів в Капелі, всі дуже привітні. Загалом учасники Капелі знаходяться по цілому світі, проте активні учасники живуть по цілій Північній Америці. На репетиції приїжджають з Каліфорнії, з Західної Канади, з Нью-Йорку, з Філадельфії, з Чикаго та інших міст. Головно, маємо репетиції в Клівленді або в Детройті, де наша Капеля базується від 1949 року”, – розповів Юліян.

На думку молодого бандуриста, українська хорова музика, яка є невід’ємною частиною української культури, має дуже особливий звук. Американці, чи то Канадійці завжди дивуються бандуристам, а коли на сцені одразу 10 бандур – то це дивує і заворожує публіку. “Варто згадати, – наголосив Юліян, – що бандура як музичний інструмент належить лише українцям, це наш національний інструмент. Окрім того, це, можливо, єдиний інстумент в світі, над яким знущалися і радянський уряд, і російський царський уряд. Кобзарі і бадуристи тоді терпіли репресії. Кобзарство було механізмом, який поширював українську історію і культуру,”- зауважив молодий бандурист Юліян.

Українська Капела Бандуристів імені Тараса Шевченка
Фото з репетиції: Тарас Хлібович. Фото з виступу: Андрій Зварич

Як зазначено на офіційній сторінці ансамблю в соцмережі, всі учасники Української Капели Бандуристів імені Тараса Шевченка є волонтерами, вони віддають свій час і талант ансамблю. Серед учасників – лікарі, юристи, інженери, бізнесмени, професори, студенти і пенсіонери. Наймолодшому учаснику 19, а найстаршому 80 років.

Нагадаємо, що перший хор бандуристів був започаткований в Києві в 1918 році. Під керівництвом бандуриста-віртуоза Василя Ємця, учасниками хору стали 15 бандуристів. Пізніше, у 1925 році в Полтаві організовано ще один хор бандуристів під керівництвом Володимира Кабачка. У 1935 році декі учасники з обох капел об’єдналися в єдиний кобзарський хор, який пізніше потрапив до німецьких таборів, а згодом, у 1949 році Капеля емігрувала до США.

Наразі, президентом Капели є Анатолій Мурга з Філадельфії, а деригентом Олег Махлай з Клівленда.
Цього року Капела розпочинає свій 96 концертний сезон з новим весняним репертуаром. Частиною цього репертуару є пісні української весни і природи, пісні Шевченка (рідісні і більш традиційні) і пісні Великодня.

“Особисто я люблю співати твори Шевченка. Великий Кобзар писав, як українець на чужій землі. І я, як українець на чужій землі, особливо відчуваю значення його текстів і слів”,- розповів Юліян.

Концерти славетної Української Капели Бандуристів імені Тараса Шевченка відбудуться найближчим часом у кількох містах США: у Віндзорі, Детройті і Клівленді, відповідно 19, 20 і 21 квітня 2013 року. Дізнатися більше інформації про Українську Капелу Бандуристів імені Тараса Шевченка та придбати квитки на концерти можна на офіційному веб-сайті або ж на сторінці в соцмережі.

Медіа-портал VIDIA

Читайте також

У Чикаго поховали духовного батька української громади
Важливе, Світ
0 shares0 views

У Чикаго поховали духовного батька української громади

vidia.ua - Бер 16, 2019

Отець Мирон Панчук, священик Єпархії св. Миколая, Української Католицької Церкви, відійшов у вічність в Чикаго 9 березня і був похований 15 березня на…

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун
Україна
0 shares0 views

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун

vidia.ua - Лют 07, 2019

Лідери української діаспори виступили на захист Уляни Супрун, яку, нещодавно, рішенням судді Київського окружного адміністративного суду відсторонено від виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я України,…

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго
Афіша, Чикаго
0 shares0 views

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго

vidia.ua - Лют 06, 2019

Українська команда ФК "Тризуб" (Чикаго) зіграє матч проти команди "Коламбус" (штат Огайо). Поєдинок з футзалу (різновид футболу в приміщенні) відбудеться в суботу 9…