У 2014 опублікують електронні версії творів Шевченка

25-1Національний музей Тараса Шевченка до святкування 200-ї річниці з дня народження поета у 2014 планує оцифрувати невідомі документи, які стосуються постаті Кобзаря. Про це розповів директор музею Дмитро Стус, пише «Тиждень.ua».

«Шевченко існує поза контекстом свого часу, його постать перебуває у полоні багатьох міфів. Ми не знаємо, що він читав, коли писав «Гайдамаків», яку періодику полюбляв, які музичні композиції слухав», – наголошує Стус.

За його словами, одним із завдань, який музей ставить перед собою, – відтворити контекст комплексних документів, аби читачі мали доступ до об’єктивної інформації про Кобзаря.

«У музеї зібрана бібліотека, яка налічує кількасот книжок про Шевченка, але навіть більшість шевченкознавців, дослідників, аспірантів не уявлять, що це таке, не кажучи про звичайних читачів. Цю книгозбірню потрібно оцифровувати й популяризувати, щоб люди розуміли культурний, історичний та політичний контексти, у яких проживав поет. Викладення культурних надбань в інтернет – це неминучий процес, без якого ми не можемо вважати себе культурною, модерною, сучасною нацією», – вважає директор музею.

Наразі, як стверджує Стус, оцифровано приблизно 1% унікальних архівних документів музею, серед яких метрична книга з записом про народження майбутнього поета, видання Шевченкових книг із його ж автографами, листування держслужбовців у період його заслання, постові відомості про вартову службу в Новопетровському укріпленні в 1852 році тощо.

На реалізацію  початку проекту пішло приблизно один місяць.

«Зараз найпріорітетнішим є оцифрування всіх творів Шевченка,  а також його рукописної спадщини. Пізніше віртуальний архів письменника повинен поповнитись його графікою, картинами, особистими документи. Також хочемо викласти у загальний доступ книжки, які були у домашній бібліотеці Шевченка, які читав сам поет, з його помітками, адже це також невідомо. Громадськість не знайома із записами улюблених мелодій Шевченка, із записами привітань на його адресу», – коментує Стус.

За його словами, для сканування  раритетів використовуються спеціальні сканери, які забезпечують збереження документів.

Читайте також

У Чикаго поховали духовного батька української громади
Важливе, Світ
0 shares0 views

У Чикаго поховали духовного батька української громади

vidia.ua - Бер 16, 2019

Отець Мирон Панчук, священик Єпархії св. Миколая, Української Католицької Церкви, відійшов у вічність в Чикаго 9 березня і був похований 15 березня на…

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун
Україна
0 shares0 views

Лідери діаспори виступили на захист Уляни Супрун

vidia.ua - Лют 07, 2019

Лідери української діаспори виступили на захист Уляни Супрун, яку, нещодавно, рішенням судді Київського окружного адміністративного суду відсторонено від виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я України,…

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго
Афіша, Чикаго
0 shares0 views

Український ФК “Тризуб” запрошує на матч, неподалік Чикаго

vidia.ua - Лют 06, 2019

Українська команда ФК "Тризуб" (Чикаго) зіграє матч проти команди "Коламбус" (штат Огайо). Поєдинок з футзалу (різновид футболу в приміщенні) відбудеться в суботу 9…