У Канаді знайшли архів, як галичани допомагали голодуючим селянам

3У Торонто знайшовся архів документів, що засвідчує збір коштів серед галичан для допомоги українцям на Сході під час Голодомору.  Про віднайдення архіву Українського громадського комітету рятунку України на мікроплівках повідомив член вченої ради Центру досліджень визвольного руху, історик Геннадій Іванущенко, який зараз досліджує архівні збірки української діаспори в Канаді та США.

Як інформує «ZAXID.NET», документи засвідчують немалі збори коштів практично у всіх галицьких містах і селах для допомоги голодуючим селянам з «великої України» під час Голодомору-геноциду 1932-1933 років. Долучалися до цієї благородної акції такі ж комітети у Берліні, Брюсселі, Софії, Бухаресті, Празі та США.

«Привертають увагу списки пожертв простих людей та немалі суми грошей. Біда одних згуртовувала інших. Особливий інтерес серед переглянутих документів становлять також листи до митрополита Андрея Шептицького і його відповіді, а також численні підписи під різноманітними зверненнями і петиціями з печатками українських організацій, які показують широкий розмах солідарності галицьких українців зі своїми братами на Сході», – розповідає Геннадій Іванущенко.

Серед документів також є відозва Комітету до українського народу, прийнята у перший же день його заснування та підписана керівниками 35 українських організацій і товариств: «До культурного світу! Вимирає з голоду на очах Європи великий, багатомільйонний український нарід. Вимирають доведені до краю насильницьким визиском завойовника – червоної Москви – Радянська Україна та інші південні області Радянського Союзу – як Кубань і Донщина, заселені переважно українцями… Вимирають цілі села. Трупи голодних валяються по вулицях міст і на дорогах сіл. Прокидається людоїдство. А більшовицька влада, замість помочі, без жалю стягає останнє збіжжя з краю і вивозить до Московщини та нечуваним терором задушує всякий протест».

Найближчим часом ці мікроплівки будуть оцифровані та виставлені у вільний доступ в Електронному архіві українського визвольного руху.

  • Дякуючи Богу, все таємне ЗАВЖДИ стає явним! Але скільки ще треба доказів злочинності того режиму і компартії? Тільки сліпий не бачить і глухий не чує! Теперішній режим з його замовчуванням історичної правди продовжує справу злодіїв і кровопивць!


Новини партнерів