Мобілізація «по-українськи»

Фото: gazeta.dp.ua

Фото: gazeta.dp.ua

Мабуть, настала пора демократичному світові познайомитися не тільки з українським борщем. Державна машина, що знаходиться під пильною увагою західних ЗМІ, продовжує здійснювати фатальні помилки. Цього разу – з так званої «хвилею мобілізації».

Після дестабілізації ситуації на Сході України і оголошення про проведення на її частині антитерористичної операції (зона АТО), перед Верховним Головнокомандувачем постало питання про створення боєздатної української армії. Влітку 2014 це було не найважче завдання – українці, обурені агресією з боку Російської Федерації, сотнями, тисячами записувалися в добровольці. Влітку 2015 українські ЗМІ рясніють повідомленнями про «примусову мобілізацію», дезертирство, «відлов» молодих людей на вулицях, у транспорті, магазинах і силувану доставку їх до військкомату. Що ж сталося за минулий рік з патріотизмом українців?

На сьогоднішній день в зоні АТО знаходиться декілька видів українських збройних формувань: підрозділи Міністерства оборони України (Збройні сили і територіальна оборона), Міністерства внутрішніх справ (підрозділів міліції та Національної гвардії), Держприкордонслужби, СБУ, Управління державної охорони України. Уже сама строката суміш збройних формувань, залучених до «ліквідації терористичного угрупування» свідчить про абсурдність ситуації. Мовою різних народів світу є поняття «терорист». І де б не перебував обиватель, якою б мовою він не говорив, терорист він і є терорист – один або кілька людей, зайнятих реалізацією злочинного плану. Синонімами слова «терор» (лат. Terror – страх, жах) є «насильство», «залякування». Але як можуть прості «терористи» утримувати більше року частину території України? Якою ж в такому разі слабкою має бути державна влада, якщо на проведення антитерористичної операції вона задіяла всі свої силові структури і за цілий рік не спромоглася її завершити?

Простий українець вже давно називає речі своїми іменами – на Сході України йде війна. Йому все одно, як іменує державна машина свої промахи. І якщо влітку 2014 він всіма своїми силами хотів і допомагав армії, то влітку 2015 року, не бачачи результату, все більше молодих людей каже, що не хочуть ставати «м’ясом» у цій війні.

Обман, лицемірство, не виконання обіцяного, слабкість державної влади – ось причини того, що сьогодні, не завершивши одну «хвилю мобілізації», військові вже роз’яснюють суть наступної – сьомої!

«Я, як керівник територіальної оборони, віддав наказ, погодивши його з Міністерством оборони, про те, щоб військовий комісаріат Харківської області не чіпав людей просто на вулицях. Цей наказ вони виконають буквально із завтрашнього ранку, – підкреслив голова Харківської облдержадміністрації Ігор Райнін. – Є закон, і його потрібно виконувати … тому вулицями військові комісари нікого розшукувати не будуть. Дізнаюся – покараю в рамках своїх повноважень». В той же час, за інформацією керівника області на кінець червня по Харкову план 5-ї хвилі мобілізації виконаний менше, ніж на 25%.

Українські ЗМІ неодноразово розповідали про неправомірні дії співробітників військкоматів, які на вулицях міст, в метро, в громадському транспорті хапали людей і без їх згоди вивозили у військкомати, де примушували проходити медкомісію. У Харкові відзначені випадки, коли молодих людей вивозили автобусами із студентських гуртожитків, з аудиторій технікумів і вузів, де проходило зовнішнє незалежне оцінювання учнів 11-х класів.

Дії співробітників військкоматів викликали масовий протест харків’ян – пікетування обласного військкомату та підготовку до блокування обласного збірного пункту. Керівник Харківської правозахисної групи Борис Захаров зазначив: «Законодавчо регламентується вся процедура, в тому числі і проводи, прощання з батьками. Те, що було у нас, можна, як я вважаю, кваліфікувати як викрадення людини, як кримінальний злочин».

Представники харківської міліції прекрасно розуміють, що дії співробітників військкоматів протизаконні і злочинні, тому багато працівники відмовлялися брати участь в «облавах». Вони зізналися, що військкомати надсилали їм «для вилову в армію» списки тих, хто має судимості за тяжкими статтями.

Кричущим став випадок, коли харківського волонтера, який своїми руками збирав безпілотники для української армії, співробітники Жовтневого військкомату Харкова та прокуратури посадили у в’язницю «за дезертирство».

Чи змінилося що-небудь після виступу глави області І. Райнін? Чи покарані співробітники військкоматів, які порушили Конституцію?

На жаль, через місяць ситуація лишається незмінною. Наприкінці липня майже 17 годин харківський волонтер Олексій Бугаєв незаконно утримувався на збірному пункті Харківського обласного військкомату після того, як його по дорозі додому зупинив міліціонер і група військових. Попросили пред’явити документи, а потім проїхати в обласний військкомат на предмет перевірки за фактом ухилення від мобілізації. Як вважає волонтер, у військкоматах міста сидять люди, яким вигідні протизаконні методи вилову людей на вулицях. На його думку, робиться це для того, що б налаштувати харків’ян проти українських збройних сил, так як деякі працівники військкоматів мріють про те, щоб «в Харків прийшла Росія».

Тим часом, всього тижнем раніше в ході прес-конференції начальник УВС Харківської області Анатолій Дмитрієв підкреслив, що співробітники міліції не мають права доставляти у військкомати людей, яких співробітники військкоматів відловлюють на вулицях. Хіба це не лицемірство влади? Не дивно, що 92,5% опитаних мешканців Харкова, згідно з дослідженням Інституту Горшеніна, заявили, що вони проти вручення повісток на вулиці, а 71,7% опитаних не схвалюють мобілізацію в зону АТО.

Подібна ситуація складається не тільки на Сході України. У центрі країни, в Дніпропетровську, жінки ледь не штурмували військкомат Амур-Нижньодніпровського району, стверджуючи, що майже дві доби проти власної волі там знаходяться їхні чоловіки. Після мітингу протестуючі пішли в прокуратуру і міліцію подавати заяви про незаконні дії військових, які, на їхню думку, просто викрали чоловіків.

На заході України доблесний губернатор Геннадій Москаль, який, мабуть, вирішив потрапити до Книги рекордів Гіннесса, також знайшов оригінальний спосіб виконання планів з мобілізації черговий «хвилі». Коли Мукачівські прикордонники спільно з угорською прикордонною службою затримали трьох жителів Берегівського району, які намагалися переправити до Угорщини контрабанду – дев’ять ящиків сигарет, їх, після документування правопорушення, відправили у військкомат.

Українці стали отримувати повістки у військкомати для проходження військово-медичної комісії навіть у потягах. Відповідний факт був зафіксований у потязі «Київ-Ужгород» у вівторок, 28 липня, головою Громадської ради Ужгорода Олександром Пересоляком. «По поїзду ходили і вручали повістки військовий комісар Ужгородського ОМВК Микола Журавльов, транспортний міліціонер і працівник військкомату, – говорить він. – Робили це вони на ділянці дороги між Свалявою та Мукачево. Пасажири дуже негативно реагували на такі дії, на одного з них навіть склали адмінпротокол за те, що не хотів підписувати повістку».

Судячи з усього, влада на місцях готова порушувати будь-які закони, аби тільки отримати необхідний результат, виконати «хвилю мобілізації». Але ж вона забуває, що владу, яка порушує базові права людини, повалити навіть війна не завадить. Тим більше, воєнного стану в державі так ніхто і не спромігся оголосити…

Центральна українська влада зараз стурбована іншим: чотирьох або п’ятикутної повинна бути зірочка на гонитві у новій формі? Вона також збирається вводити нові звання для військовослужбовців ЗСУ – хорунжого і бригадного генерала. Чи не правда дуже актуальне завдання в світлі вищесказаного?

Нарешті, в продовження теми, ситуація з мобілізацією, завдяки ЗМІ, стала настільки скандальною, що цю проблему «побачив» міністр МВС. Не збираючи прес-конференції (це зараз не модно), пан Аваков написав на своїй сторінці у Фейсбуці, що він особисто звернеться до Президента та актуалізує тему переходу Збройних сил України на контрактну систему.

Президент «почув» (а до цього не знав …) і тут же попросив А. Яценюка «прояснити питання».

Пан Прем’єр-міністр негайно засадив міністра оборони Півторака за калькулятор – скільки грошей треба на контрактну армію? «У нас нова політика у правоохоронній системі – ми йдемо по шляху виключно професійного набору нових якісних поліцейських. Це навчання, тренування, обмундирування, це нові підходи. Вважаю, що такі ж зміни мають відбутися і в системі Міноборони. Країні необхідна професійна і якісна армія», – підтримав лінію президента у Фейсбуці Арсеній Петрович.

Буквально протягом тижня вартість контрактної армії для України озвучено не Аваковим, чи не Яценюком, чи не Полтолраком і не президентом. Напевно, знайшли «крайнього» для ЗМІ. В ефірі Hromadske.tv радник Президента України Юрій Бірюков повідомив, що на утримання контрактної армії України необхідно понад 100 млрд грн на рік. Зрозуміло, що таких грошей в Україні немає, тому…

Ну от і все. У повітрі запахло радянщиною – дуже знайома ситуація «розводу». Пар спустили до наступної «хвилі мобілізації», обласним військкомам суворо наказали «не висуватися» і на цьому «тему закрили». Чи до патріотизму зараз, коли на носу вибори до місцевих рад?


Новини партнерів