Федеральний суддя США порадив, як досягти незалежності судів в Україні

У світ вийшов черговий номер журналу Ukrainian Chicago. Цього разу на його обкладинці Богдан Футей — єдиний українець, призначений на посаду судді Федерального суду США безпосереднім рішенням американського президента, правник-науковець, що у 1996 році допомагав творити Конституцію України, а нині — консультує Конституційну комісію.

«Коли Україна стала незалежною, вона ніби народилася заново. Українці більше не були росіянами, так само як не були більше й «совками». Українці були українцями. І я відчував, що повинен робити щось для України, бути корисним у тій сфері, де міг», — розповів виданню Богдан Футей, передає VIDIA.

фотей

Народився Богдан Футей під час Другої світової війни у маленькому містечку Бучачі, що на Тернопільщині. Але його родина, як і багато інших тоді, була змушена іммігрувати до Сполучених Штатів. Наполегливо працюючи, тут він пройшов шлях від скромного шкільного учителя в Клівленді до призначення федеральним суддею. Втім, проживши більшість життя у США, каже, він ні на мить не переставав любити Україну.

Завдяки досвіду в американських судових справах та прихильності до України, пана Богдана запросили допомогти Україні підготувати її першу Конституцію.

«Я отримував задоволення від цього процесу. Особливо приємним був день ухвалення Конституції України — 28 червня 1996 року. Цього дня у мене День народження, так що тоді мав відчуття, ніби це комплімент за мою участь у роботі», — пригадує Футей.

Нині він знову консультує Україну у її прагненні до змін — ближче до демократії та міжнародних стандартів. Говорить, що у цьому непростому процесі велике значення має особиста відповідальність представників влади.

«Судова незалежність не означає, що судді роблять те, що їм заманеться, але вчиняють так, як повинні, відповідно до законів і Конституції. Незалежність суддів, в кінцевому рахунку, залежатиме від совісті й мужності самих суддів. Я завжди говорив, що суддів не будуть поважати, поки вони самі не почнуть поважати себе», — зауважує доктор права.

футей 3

Своїм прикладом Богдан Футей прагне надихнути й інших професіоналів серед американців українського походження долучатися до розбудови України: «У нас є професори, інженери, бізнесмени, лікарі, які намагаються допомогти. Це дуже добре, і я впевнений, таких людей буде все більше і більше».

Нагадаємо, українка залишила престижну роботу у США, аби робити реформи в Одесі.


Новини партнерів