На фестивалі проти тоталітаризму у Празі вперше показують спротив України

У Празі відкрили ювілейний, десятий міжнародний фестиваль проти тоталітаризму Mene Tekel, у програмі якого цього року розгорнуто представлено українську історію, повідомляє “Радіо Свобода“.

Першою пташкою української частини фестивалю стала виставка плакатів «Спротив геноциду», підготовлена Українським інститутом національної пам’яті у співпраці з Державним архівом служби безпеки України.

На плакатах зображені документальні докази, фотографії щодо боротьби українського населення, зокрема селянства, зі сталінським тотальним режимом у 1920-30-х роках.

Ідея показати виставку “Спротив геноциду” в Празі належить першому директору Чеського інституту дослідження тоталітарних режимів Павлу Жачеку та голові Українського інституту національної пам’яті Володимиру В’ятровичу.

Засновник фестивалю Ян Ржержиха пояснив, що за 10 років існування фестивалю Mene Tekel Україну на ньому представлено вперше. Він називає таку можливість честю для фестивалю.

“На мою думку, історія України в багатьох аспектах подібна до нашої. Перед Другою світовою війною говорили, що в Мадриді йдеться і про Прагу. Я б це актуалізував. На мою думку, і в Києві зараз ідеться про Прагу. Україна належить до Європи, і є необхідність оберігати цілісність Європи”, – переконаний Ржержиха.

“Ми хотіли розвінчати міф про те, що українці спокійно сприймали радянську владу. Насправді, до 1933 року українці мали понад 5 тисяч повстань. Ми хотіли змінити акцент Голодомору, коли у нас утверджувалась традиція, що Голодомор – це приклад навіть не жертовності, а жертв. У 2014 році було обрано тему спротив геноциду, аби показати героїзм українського селянства, героїзм конкретної людини”, – зазначив представник Українського інституту національної пам’яті, начальник управління інституційного забезпечення політики національної пам’яті Ігор Кулик.

 

Проект Mene Tekel виник у 2007 році як реакція на низьку зацікавленість чеського суспільства та системи освіти долею політичних в’язнів 50-х років. Фестиваль вже десятий рік відбувається наприкінці лютого, перетворившись за цей час на міжнародний проект.

Виставка “Спротив геноциду” вперше була представлена в листопаді 2014 року в Українському домі в Києві. Після цього виставка побувала у всіх обласних центрах України, зараз її показують в районних центрах. Чеська столиця стала першим європейським містом, яке прийняло виставку українських плакатів. Виставка пробуде у Празі 10 днів, після чого, вірогідно, її повезуть і до інших чеських міст.

Нагадаємо, до Міжнародного Дня рідної мови у Сімферополі відкрили експозицію, присвячену українським літераторам, що жили і працювали на півострові.


Новини партнерів